Książka opatrzona podpisem autora!
"Szable Wojska Polskiego 1918-1939" – bogato ilustrowana zdjęciami i rysunkami oręża, fotografiami z epoki oraz rysunkami prof. Wojciecha Zabłockiego publikacja, napisana z myślą o miłośnikach historii i dziejów wojskowości polskiej.
Na stronach 410-stronicowej publikacji została opisana historia broni siecznej, kulisy powstania szabli kawaleryjskiej wz. 1934, a także zostały zaprezentowane w szerszym kontekście historycznym szable polskich dowódców oraz ważnych postaci okresu II Rzeczypospolitej, m.in. oręż marszałków Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego, generałów Władysława Sikorskiego, Mikołaja Bołtucia, Stanisława Sosabowskiego, Lucjana Żeligowskiego, Józefa Hallera i innych.
"Szable Wojska Polskiego 1918-1939" to I tom wielokrotnie nagradzanej 1200-stronicowej trylogii poświęconej orężu Niepodległej. Wydawnictwa słynącego z niezwykle precyzyjnych zdjęć, wybranych, dobrze zachowanych eksponatów o dużej wartości historycznej, pochodzących m.in. ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Moje serdeczne gratulacje, za to co Pan uczynił i czyni dla białej broni i w tym szczegolnie dla polskiej szabli - naszej tozsamosci i historii okrężnej i patriotyzmu. Dziekuje!
Książka autorstwa Janusza Jarosławskiego pt.: "Szable Wojska Polskiego 1918-1939", odkąd tylko pojawiła się w naszej księgarni, wzbudzać zaczęła duże zainteresowanie klientów. Trudno się temu dziwić, gdyż publikacja ma naprawdę sporo zalet. Po pierwsze - szata graficzna i sposób wydania książki. Twarda oprawa, kredowy papier, wysokiej jakości kolorowe fotografie, na których bez trudu można dostrzec nawet najmniejsze szczegóły poszczególnych szabli - zostały one zresztą bardzo dokładnie opisane w książce. Przy omówieniu każdej prezentowanej broni podano materiał, z jakiego zostały wykonane jej elementy, opisano precyzyjnie ich kształt, stopień wygięcia czy sposób mocowania każdego z nich. Głownie, grzbiety, sztychy, pióra, rękojeści, głowice, jelce, strudziny - każdej z części szabli poświecono przynajmniej kilka zdań, nie zapominając o tak szczegółowych danych, jak długość głowni, jej szerokość przy jelcu i u nasady, krzywizna, długość rękojeści, masa szabli w pochwie i bez. Autor nie pominął także opisów grawerów i sygnatur. Tak precyzyjne omówienia każą przypuszczać, że nawet, gdyby w publikacji zabrakło zdjęć, bez problemu można byłoby wyobrazić sobie dokładny wygląd każdej z szabli. Ważnym elementem każdego z opisów jest też rys historyczny. Autor podaje z jakich lat pochodzi szabla i kto był jej właścicielem, czasem przeczytamy też o okolicznościach powstania lub przekazania komuś danej broni. Wracając jeszcze do materiału ilustracyjnego - poza współczesnymi barwnymi fotografiami, w publikacji znalazło się też sporo historycznych zdjęć ukazujących szable u boku lub w ręku właścicieli. Gdyby komuś wciąż było mało, autor na końcu zamieścił również przedruki ilustracji z przedwojennych Albumów Wyposażenia WP, Dzienników Rozkazów Wojskowych oraz Przepisów i Instrukcji.
Podsumowując, omawiana publikacja powinna z całą pewnością znaleźć się w domowej biblioteczce każdego miłośnika broni białej - będzie służyła nie tylko jako ozdoba regału, ale przede wszystkim jako nieocenione źródło wiedzy o przedwojennych szablach.
Szabla towarzyszyła mi od 1948 roku, najpierw jako broń sportowa, potem bojowa; jako przedmiot do walki i jako przedmiot do studiów; zarówno do opisywania jak i do kolekcjonowania. Dlatego z przyjemnością i satysfakcją przyjąłem propozycję współpracy przy opracowaniu nowej pozycji na temat szabli polskiej, której autorem jest Janusz Jarosławski. Przeglądając gotowe, wspaniale zrealizowane dzieło pt. "Szable Wojska Polskiego 1918-1939", możemy powracać myślą do naszej bogatej tradycji, z którą szabla jest nieodłącznie związana. Życzę miłej lektury!
Najnowsza praca Janusza Jarosławskiego pt. "Szable Wojska Polskiego 1918-1939" to publikacja o wysokich walorach merytorycznych i estetycznych, stanowi swoistą kontynuację poprzedniej pracy tego autora traktującej o bagnecie Wojska Polskiego. Książkę rozpoczyna wstęp dotyczący dziejów polskiej szabli, bogato ilustrowany zdjęciami oraz rysunkami. W kolejnej części omówiono zachowany w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oręż pamiątkowy, którego właścicielami były znane osobistości okresu międzywojennego. Szable marszałków: Józefa Piłsudzkiego oraz Edwarda Śmigłego-Rydza, szable generałów: Władysława Sikorskiego, Wiktora Thommée, Mikołaja Bortucia, Lucjana Żeligowskiego i innych. W następnej części opisano konstrukcję polskich szabel okresu II Rzeczypospolitej przy czym na szczególną uwagę zasługuję rozdział dotyczący ostatniej szabli bojowej Wojska Polskiego tzw. "Ludwikówki". Zilustrowany szczegółowymi zdjęciami jej detali, oznaczeń oraz reprodukcjami dokumentów z nią związanych. W publikacji uwzględniona została też broń sieczna zdobyta na zaborcach oraz importowana, w tym pałasze (o prostych głowniach). W albumie zamieszczono też liczne, unikalne, wysokiej jakości zdjęcia żołnierzy uzbrojonych w szable co stanowić będzie niewątpliwie nabytek dla miłośników broni siecznej i kolekcjonerów. Polecam Państwu tą wartościową pozycję.
"Szable Wojska Polskiego 1918-1939" to najnowsza pozycja mojego stale powiększającego się zbioru książek. Chciałbym ją polecić... szczególnie wszystkim Po samej okładce można stwierdzić, że jest ona skierowana głównie do miłośników broni białej, szczególnie polskiego oręża ale zaraz po jej otworzeniu czytelnik przekonuje się, że właściwym byłoby również zakwalifikowanie jej jako podręcznika patriotyzmu, miłości do ojczyzny, podręcznika do historii czy wysoce jakościowego albumu fotograficznego. Jej autor to prawdziwy pasjonat, patriota i specjalista w swojej dziedzinie. W książce można znaleźć szczegółowe opisy i ujęcia szabli, ciekawostki historyczne, archiwalne materiały i sylwetki wybitnych bohaterów Wojska Polskiego. Wybitny projekt, który miał swoją oficjalną premierę na Warszawskich Targach Książki na Stadionie Narodowym z cała pewnością zasłużył na opatrzenie go logotypem "Niepodległa" i dalszą promocję krzewienia Naszego Wspólnego Dobra Narodowego.