Książki opatrzone podpisem autora!
"Szable Carskiej Rosji" – 600-stronicowa, dwutomowa monografia autorstwa Janusza Jarosławskiego to istotne opracowanie na temat broni białej, a szczególnie szabel, używanych przez armię rosyjską. Praca ta jest nie tylko źródłem wiedzy na temat technicznego aspektu broni białej, ale również ukazuje jej rolę w kontekście militarnym, politycznym i kulturowym w czasach Imperium Rosyjskiego. To doskonała lektura dla miłośników historii wojskowości, kolekcjonerów broni białej oraz osób zainteresowanych historią Polski i Rosji, zwłaszcza w kontekście zaborów.
Dwutomowe wydanie zawiera dokładne opisy 180 unikatowych szabli pochodzących z lat 1763-1917, ich specyfikację techniczną, różnicę między poszczególnymi wzorami oraz historię ich produkcji. Autor zwraca uwagę na materiały, z jakich były wykonywane, a także na ewolucję wzorów w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby wojska. W książkach omówiono rolę szabel w strukturach wojskowych Rosji, ich znaczenie w trakcie wojen i powstań, zarówno wewnętrznych, jak i międzynarodowych. W szerokim kontekście historycznym opisane zostały szable wybitnych rosyjskich dowódców, Polaków służących w armii carskiej, a także bohaterów polskich powstań narodowych, m.in. szable generałów Józefa Dwernickiego, Mariana Langiewicza i Samuela Różyckiego. Tom pierwszy wzbogacił esej poświęcony powstaniu listopadowemu, w tomie drugim przeniesiemy się do czasów powstania styczniowego. Wydawnictwo jest bogato ilustrowane grafikami, a także reprodukcjami dzieł polskich malarzy batalistów.
Książki są pięknie wydane i pełne estetycznych detali. Dbałość o projekt graficzny i wysoką jakość wydania sprawia, że jest to prawdziwa gratka dla osób, które cenią zarówno wartość merytoryczną, jak i artystyczną książek. Twarda oprawa, duży format, wysokiej jakości papier archiwalny oraz profesjonalnie wykonane ilustracje sprawiają, że jest to pozycja, która robi wrażenie nie tylko treścią, ale i formą.
Z szablą jestem związany od 1948 roku, najpierw była to broń sportowa, potem bojowa; jako przedmiot do walki i jako przedmiot do studiów; zarówno do opisywania jak i do kolekcjonowania. Dlatego z przyjemnością i satysfakcją przyjąłem propozycję współpracy przy opracowaniu nowej pozycji na temat rosyjskiej broni siecznej, której autorem jest Janusz Jarosławski. Przeglądając gotowe, wspaniale zrealizowane, dwutomowe dzieło pt. "Szable Carskiej Rosji", możemy powracać myślą do czasów wielkich powstań narodowych, z którymi szabla rosyjska jest nieodłącznie związana. Życzę miłej lektury!
Dwutomowe wydanie "Szable carskiej Rosji" to kolejna pozycja w dorobku autorytetu w dziedzinie broni białej, p. Janusza Jarosławskiego. Już na pierwszy rzut oka uwagę zwraca rzadka w dzisiejszych czasach elegancja wydania: duży format, kredowy papier i kolorowe, wysokiej jakości fotografie (ukazujące także detale szabel). Pierwszego wrażenia nie psuje również wgłębienie się w treść publikacji: znajdziemy w niej merytoryczne, pełne szczegółów opisy poszczególnych eksponatów wzbogacone o krótkie eseje ukazujące odpowiednie tło historyczne. Wysoki poziom „Szabel...” powinien zadowolić zarówno znawców broni białej, jak i osoby, które po raz pierwszy sięgną do tematyki związanej z szablami. Dla mnie, jako pracownika księgarni, najlepszą recenzją jest zresztą zainteresowanie klientów. O jego skali świadczy fakt, iż pierwsze pytania o dostępność otrzymywaliśmy już na kilka tygodni przed premierą publikacji, pierwsza dostawa wyprzedała się zaś w ciągu kilku godzin co, jak na książkę z tej półki cenowej, jest wynikiem wręcz niespotykanym.
W tym trudnym dla nas wszystkich czasie ukazuje się niezwykła publikacja Janusza Jarosławskiego „Szable Carskiej Rosji”. Jest to dwutomowe 600-stronicowe wydawnictwo albumowe o wysokich walorach merytorycznych i estetycznych. Autor zebrał w nim nie tylko szable, ale również szaszki, szaszki kauksakie, szpady oraz kordziki. Cennym uzupełnieniem informacji o tych broni siecznej są reprodukcje zachowanych dokumentów dotyczących zasobów i produkcji broni. Walorem wydawnictwa są niezwykle precyzyjne zdjęcia wykonane, wybranych, dobrze zachowanych eksponatów stanowiących perły kolekcjonerskie. Zdjęcia pokazują nie tylko całe szable, ale także ich detale konstrukcyjne i co istotne, oznaczenia. Te albumy są jedyne w swoim rodzaju, będą niewątpliwie cennym nabytkiem miłośników historii i kolekcjonerów broni siecznej.
Kolejna książka Janusza Jarosławskiego wydana bardzo starannie, dużo zdjęć, precyzyjny nie przegadany opis. Papier archiwalny użyty do druku robi niesamowite wrażenie. Polecam tą unikatową publikację!
"Szable Carskiej Rosji" to solidna dawka inspirującej historii. Podziwiam wiedzę autora i jego umiejętność przekazywania ciekawych informacji. Książka daje niepowtarzalną okazję do całkiem odmiennego spojrzenia na historię i wplecioną w nią broń sieczną. Jarosławski pokazuje, że odkrywanie historii może być najbardziej pasjonującym zajęciem pod słońcem, a to, co działo się kiedyś, jest czasami dużo ciekawsze niż to, co dzieje się teraz. To pozycja naprawdę warta uwagi.